Som TEHOTNÁ: Čo ma čaká?
Ak ste aj vy medzi ženami, ktorým práve tehotenský test ukázal pozitívny výsledok alebo vám lekár oznámil novinu "tehotná", možno sa pýtate, čo vás teraz čaká.
Ako tehotná žena máte pred sebou niekoľko rozhodnutí a výziev, nad ktorými sa treba zamyslieť, keďže tehotenstvom vstupujete do novej fázy života.
Tu je niekoľko veľmi užitočných rád a tipov ☺
Tehotenstvo je pre ženy zásadná zastávka na životnej ceste, pretože dokáže život kompletne zmeniť. A je len vo vašich rukách, akým smerom sa vaša loď bude plaviť. V každom prípade je dobré byť na túto cestu pripravená.
Kedy ísť k lekárovi a aké vyšetrenia vás čakajú?
Oficiálne potvrdenie tehotenstva je v rukách vášho gynekológa či gynekologičky.
Prvá návšteva sa odporúča zvyčajne od 8. - 12. týždňa tehotenstva.
Ak ste však rizikovou pacientkou (predchádzajúce potraty či komplikované tehotenstvá, zlá anamnéza, zdravotné ťažkosti) alebo máte akékoľvek komplikácie návšteva sa zvyčajne dohodne hneď.
Prvý ultrazvuk upravuje očakávaný deň pôrodu.
Pri vstupnom vyšetrení prvý ultrazvuk verifikuje, či je všetko v poriadku. Ideálne je toto vyšetrenie robiť medzi 8. - 10. týždňom tehotenstva.
Pri vstupnom vyšetrení dostávate aj tehotenskú knižku, preukaz (odporúčame spraviť si fotokópiu a priložiť k písomnému oznámeniu tehotenstva zamestnávateľovi).
Prvé odbery krvi a čo vás čaká na poradniach?
V priebehu prvého trimestra sa ešte realizujú vstupné odbery, niektorí tak robia od 10+ týždňa tehotenstva a potom robia samostatne prvý skríningový ultrazvuk, ktorý sa môže realizovať v čase 11+0 až 13+6 týždňa tehotenstva – nie skôr, ani neskôr. Alebo sa robia vstupné odbery v rovnaký deň, ako sa robí prvý skríningový ultrazvuk.
Krv sa odoberá na zistenie krvnej skupiny, Rh faktoru a krvného obrazu, merať sa vám bude pravidelne krvný tlak, pravidelne budete nosiť so sebou vzorku moču (na zistenie prítomnosti bielkovín, zvýšeného cukru), kontrolovať vám budú hmotnosť, neskôr aj prípadné opuchy končatín či kŕčové žily. Všetko sa zaznamená do tehotenskej knižky.
Pri prvých návštevách sa bude chcieť váš lekár dozvedieť viac aj o vašom zdravotnom stave, prekonaných chorobách, operáciách, dedičných chorobách vo vašej rodine, kedy ste mali poslednú menštruáciu, či fajčíte, beriete nejaké lieky, pijete, netrpíte nejakými alergiami. Či ste prvorodička alebo máte za sebou predchádzajúce tehotenstvá – ak áno, ako prebiehali.
Prvý veľký ultrazvuk
Prvotrimestrálny skríning je kľúčový preto, že sa na ňom merajú CRL – veľkosť plodu - parameter, ktorý udáva presný údaj o dĺžke tehotenstva, ktorý sa meria od temena po kostrč. Podľa neho upravia predpokladaný termín pôrodu.
Získavať a merať sa budú aj ďalšie parametre (priemer hlavičky, šijové prejasnenie), ktoré slúžia aj na zistenie prípadného asymetrického rastu plodu, anatomických odchýlok. Zisťuje sa aj, či nejde o mimomaternicové, molárne tehotenstvo, viacplodové – a či ide o jednovaječnosť alebo dvojvaječnosť plodov.
Vyšetrením sa získava materiál pre genetickú analýzu, stanovenie rizika genetických porúch. Všetky podrobnosti vám vysvetlí lekár. Pohlavie dieťatka napríklad dokáže odhaliť ultrazvuk od 14. týždňa tehotenstva.
Čaká vás návšteva lekára kvôli EKG
V tehotenskej knižke nájdete aj kolónku na kontrolu u praktického lekára, ktorý vás má preventívne prehliadnuť a do preukazu zapísať požadované údaje. Niektorý vás pošle internistovi, aby vám spravil EKG a výsledok opäť zapíše do preukazu. Tieto prehliadky a vyšetrenia sú odporúčané, nie povinné.
Ultrazvuky do budúcnosti
Pripomíname, že vás budú čakať ešte dve takéto veľké ultrazvukové vyšetrenia (nehovoríme o tých menších ultrazvukoch, kde sa kontroluje vitalita plodu). V 18.-20. tt genetický ultrazvuk, ktorý dokáže odhaliť vrodené vývojové chyby dieťatka, a ešte veľký ultrazvuk 30.–32. tt.
Lekár vám môže odporučiť aj iné, genetické vyšetrenia, prípadne ak máte nad 35 rokov aj amniocentézu – odber plodovej vody (15.-20. tt – v prípade potreby skôr, ale nesie so sebou isté riziká). Čakať vás bude aj test na tehotenskú cukrovku (cca v 24.-28. tt).
V 34. tt dostávate od lekára tlačivo s predpokladaným termínom pôrodu, ktorý slúži ako podklad k nároku na materské.
Povedať to zamestnávateľovi? Čo hovorí Zákonník práce?
Zákonník neukladá povinnosť, ALE...
Niektoré ženy sa rozhodujú, či o svojom stave povedať zamestnávateľovi. Problém je, že ak to neoznámite, Zákonník práce vás nechráni. Tehotným ženám totiž priznáva osobitnú právnu ochranu, ktorá sa prejavuje vo vzťahu k pracovným podmienkam, pracovnému času a jeho úprave, zákazu výpovede v ochrannej dobe, materskej a rodičovskej dovolenke a starostlivosti o deti.
Zákonník síce neukladá tehotnej žene povinnosť oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi, no ak chcete byť chránená, je dobré to urobiť – a ak sa rozhodnete to oznámiť, potom je dôležité spraviť tak PÍSOMNE. Prečo?
Ochrana zo Zákonníka práce
Tehotným ženám, matkám do konca 9. mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám sa zabezpečujú pracovné podmienky, ktoré chránia ich biologický stav v súvislosti s tehotenstvom, narodením dieťaťa, starostlivosťou o dieťa po pôrode a ich osobitný vzťah s dieťaťom po jeho narodení.
Pracovnoprávne vzťahy sú v čase neschopnosti zamestnancov na prácu z dôvodov choroby, úrazu, tehotenstva alebo materstva a rodičovstva vo zvýšenej miere chránené zákonom.
Ako k "tehotnej" sa k vám pristupuje až po písomnom oznámení. Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie (zvyčajne ide o fotokópiu tehotenskej knižky).
Listinnú formu oznámenia si nechajte zamestnávateľom potvrdiť (dátum, podpis). Na druhej strane zamestnávateľ nesmie od vás vyžadovať ďalšie informácie o tehotenstve.
Podľa zákonníka nesmiete vykonávať práce, ktoré by ohrozovali vaše tehotenstvo podľa lekárskeho posudku. Ak pracujete v noci, môžete na základe tohto paragrafu požiadať o preradenie na dennú prácu.
Ochrana pred výpoveďou
V dobe, keď ste tehotná vám nesmie dať zamestnávateľ výpoveď v ochrannej dobe, teda dobe, keď ste tehotná, alebo ste na materskej dovolenke či rodičovskej, alebo keď sa ako osamelá zamestnankyňa staráte o dieťa mladšie ako 3 roky.
Nesmie s vami ani okamžite skončiť pracovný pomer. No v skúšobnej dobe s vami ukončiť pracovný pomer môže – ale len v prípadoch, ktoré nesúvisia s vaším tehotenstvom a písomne to musí náležite odôvodniť.
Voľno súvisiace s preventívkami
V súvislosti s tehotenstvom máte aj nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.
Nevykonávať práce, ktoré by ohrozili tehotenstvo
Nesmiete byť zamestnávaná ako tehotná žena prácami, ktoré sú pre vás fyzicky neprimerané alebo škodia vášmu organizmu, ani vykonávať práce, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú vaše tehotenstvo zo zdravotných príčin – ak takú prácu vykonávate, zamestnávateľ je povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.
Kratší pracovný čas alebo nadčasy
Ak vás nemožno preradiť na inú prácu vhodnejšiu, zamestnávateľ je povinný vám poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy. Môžete požiadať o úpravu pracovného času alebo o kratší pracovný čas a nadčasy robíte jedine so súhlasom.
Niektoré ženy sa rozhodujú, či o tehotenstve povedať rodine a svojim známym. Dôvod je jednoduchý: veľa tehotenstiev končí práve do 12. týždňa tehotenstva spontánnym potratom.
Prvý trimester je celkovo najrizikovejší, pretože je plod najzraniteľnejší. Vyvíjajú sa mu všetky dôležité orgány, tvár, mozog a končatiny.
Výber vhodnej pôrodnice
Ženy majú v súčasnej dobe možnosť porodiť kdekoľvek. V zahraničnej pôrodnici, slovenskej, dokonca niektoré rodia doma. Ak rodíte v nemocnici, máte možnosť si "zazmluvniť" pôrodníka, teda zabezpečiť si, že vás budú sprevádzať celým pôrodom od jeho začiatku po koniec tí, ktorým dôverujete.
Nezabudnite na svoje zuby
Tehotné ženy majú nárok na preventívnu prehliadku u zubára hradenú zdravotnou poisťovňou dvakrát do roka – nezabúdajte, že je lepšie si zuby vyriešiť pred pôrodom, neskôr by ste si na ne nemuseli nájsť čas a energiu.
Máte existujúce životné poistenie? Ako zistíte, že máte nárok napr. na poistné krytie v prípade rizikového tehotenstva?
Vyplňte kontaktný formulár a my Vám pripravíme bezplatný audit konkrétnej zmluvy.