Aké povinnosti máte po narodení dieťaťa?
Najnovšie už rodičia po narodení dieťaťa nemusia chodiť po úradoch, aby získali rodný list či príspevok pri narodení dieťaťa. Ako prebieha vydanie rodného listu či rodného čísla? A čo naopak musia rodičia stále ešte vybavovať osobne?
Štát sa snaží pomôcť čerstvým rodičom administratívnymi zmenami. Vďaka nim odpadáva povinnosť nahlasovať určité údaje verejným inštitúciám, pretože teraz už všetko prebehne elektronicky medzi nimi. Ako to vyzerá v praxi?
Úradné povinnosti najnovšie nahlasuje nemocnica
Hlavným dôvodom zjednodušenia úradných vecí je, že sa podarilo prepojiť jednotlivé úradné systémy ktoré si medzi sebou posúvajú informácie o narodení dieťaťa. Na začiatku tohto reťazca je nemocnica. Tá zadá do systému NCZI potrebné informácie o mieste, dátume a čase narodenia a taktiež o rodičoch. Vďaka tomu sa k týmto informáciám dostanú ďalšie inštitúcie, ktoré automaticky vydajú potrebné doklady. Rodičia sa tak po narodení môžu venovať dieťatku a jeho príchodu domov a nemusia riešiť úradné povinnosti.
Ako prebieha vydanie rodného listu a rodného čísla?
Zodpovednosť za spracovanie a rozosielanie údajov preberá NCZI. Odtiaľ putujú informácie o narodení dieťatka do Centrálneho informačného systému matrík, ktorý na tomto základe vydáva rodné číslo a rodný list. Následne si ho môžete vyzdvihnúť buď osobne na príslušnom matričnom úrade, pod ktorý spadáte, alebo si zvolíte jednoduchší spôsob a necháte si ho poslať domov.
O spôsobe vydania sa však musíte rozhodnúť vopred. Ak ho chcete dostať poštou, musíte ešte v pôrodnici splniť stanovené podmienky. Personálu nemocnice sa preukážte sobášnym listom a podpíšte dohodu o mene a priezvisku. Tú musia podpísať obaja rodičia, ak rodí slobodná matka, tak iba žena. Môžu tak urobiť na tlačivo, ktoré taktiež odovzdávajú v nemocnici, alebo elektronicky.
Ďalšou možnosťou je prísť podpísať dohodu na matriku, lenže v tom prípade si už osobne môžete aj vyzdvihnúť rodný list. Ak si chcete uľahčiť situáciu, myslite na to vopred a príďte do pôrodnice s potrebnými dokladmi.
Zdravotná poisťovňa
Po narodení dieťaťa nemusíte žiadať o jeho preukaz poistenca. Prvých 60 dní má bábätko automaticky rovnakú zdravotnú poisťovňu ako matka a tá už má povinnosť automaticky vydať aj tento preukaz. Dieťa však nemusí mať povinne rovnakú poisťovňu ako matka po celé detstvo.
Ak by ste mu ju chceli zmeniť, urobte to do 60 dní od narodenia. Zmenu môžete spraviť každoročne do konca septembra. Jednoducho vyplníte novú prihlášku a od januára nasledujúceho roku sa už stáva poistencom tejto novej poisťovne.
Mám záujem o zaslanie porovnania benefitov zdravotných poisťovní.
Príspevok pri narodení dieťaťa
Pôrodnica, gynekológ a pediater môžu do ezdravia napísať všetky potrebné správy, ktoré sú potrebné pre jeho získanie. Na tom základe vyhodnotí úrad vaše oprávnenie na príspevok a vy už nemusíte dodatočne dokladať žiadne ďalšie potvrdenia a tlačivá. Peniaze vám automaticky prídu na základe poskytnutých údajov. Výška príspevku je 829,86 eur, ak ide o dieťa narodené z prvého pôrodu až tretieho pôrodu, 151,37 eur, ak ide o dieťa narodené zo štvrtého pôrodu a ďalšieho pôrodu.
Ako vybaviť trvalý pobyt pre dieťa?
Rodičia nemusia samostatne vybavovať ani trvalý pobyt dieťaťa. Ten je automaticky udelený podľa toho, kde má trvalý pobyt jeho matka. Tam bude chodiť tiež všetká úradná korešpondencia.
Čo naďalej zostáva na rodičoch?
NCZI nevybavuje pediatra pre vaše dieťa. Lekára si musíte vyhľadať a dohodnúť sa s ním ešte pred pôrodom, aby ste potom neboli v strese. Najneskôr prvý nasledujúci pracovný deň po odchode z pôrodnice mu osobne odnesiete prepúšťaciu správu a ten si na tomto základe zaeviduje nového pacienta.
Po obdržaní rodného listu je vašou povinnosťou poslať jeho kópiu zamestnávateľovi.
Zatiaľ, čo príspevok pri narodení dieťaťa dostávate automaticky, o prídavok na dieťa a rodičovský príspevok, ktorý poberajú všetky ženy, ktoré nemajú nárok na materské, musíte požiadať osobne.
Urobíte tak na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Tlačivá môžete vyplniť na mieste alebo si ich vopred stiahnite z internetu a ušetrite si tak čas strávený na úradoch.
Ako je to s určením otcovstva?
V prípade, ak sa dieťa nenarodilo v manželstve, je potrebné spísať zápisnicu o určení otcovstva, ktorá sa robí buď po jeho narodení, alebo ešte pred pôrodom ako zápisnica o určení otcovstva po počatí. Ministerstvo vnútra plánuje zautomatizovať aj tento proces. Ak prejdú aj tieto systematické zmeny, už nebudete musieť predkladať v pôrodnici rodný list.
Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám ozveme.