Ako investovať? Jednoducho
Čo je to investovanie a ako funguje?
Investovanie vo finančnej sfére sa dá vysvetliť ako umiestňovanie finančných prostriedkov, ktoré máme k dispozícii, do rôznych nástrojov s cieľom zhodnotiť ich, teda zarobiť. Znamená to, že svoje peniaze nenecháte len tak ležať na bežných účtoch, ale vložíte ich do fondov, nehnuteľností, krypto mien, akcií či drahých kovov, kde budú pracovať, respektíve zhodnocovať sa.
Investície sa, na rozdiel od sporenia na bežnom či sporiacom účte, spájajú s vyšším možným výnosom, ale aj s vyšším rizikom.
Ak sporíte (a nevyužívate pritom investičný produkt), máte istotu, že sa Vám všetky nasporené peniaze vrátia.
Pri investovaní musíte byť pripravený na to, že hodnota investovaných peňazí bude kolísať, o časť z nich môžete aj prísť, najmä v prípade, ak by ste vyberali investované prostriedky v poklese.
V prípade investície do jediného finančného nástroja, ako je napríklad akcia jednej firmy, môžete v extrémne negatívnom prípade prísť aj o všetko. Preto je veľmi dôležité riziko si rozložiť, najjednoduchšie využitím investičných produktov investujúcich do viacerých typov aktív.
Prečo by ste mali investovať peniaze?
Cieľom investovania je budovanie majetku a zvyšovanie životnej úrovne. Ak sa chcete mať lepšie, mali by ste pracovať nielen vy, ale aj Vaše peniaze. Slováci majú aktuálne na bežných vkladových produktoch uložených viac ako 43 miliárd eur. Na týchto produktoch posledné roky nie sú v podstate žiadne úroky. Takto uložené peniaze nielenže nepracujú, ale sú vystavené aj vysokému riziku znehodnotenia vplyvom rastu cien a vplyvom inflácie. Tá v poslednom období výrazne zrýchľuje, keď atakuje dvojciferné tempo rastu. Dlhodobo je taká vysoká inflácia neudržateľná, postupne bude klesať. Ale aj keď sa inflácia dostane na úrovne, ktoré strategicky cieli Európska centrálna banka (2 % rast), aj tak po 5 rokoch môžu Vaše peniaze uložené na bežných vkladových produktoch stratiť 10 % z reálnej hodnoty. Jednoducho povedané, dnešných 100 eur môže mať o 5 rokov hodnotu dnešných 90 eur. Investovanie je preto účinnou ochranou pred vplyvmi inflácie.
Ako začať investovať peniaze?
Najdôležitejším predpokladom úspešného investovania je pripraviť sa na situáciu, že hodnota Vašej investície bude rásť, ako aj klesať. Pred investovaním by ste si mali položiť niekoľko otázok, ktoré Vám pomôžu rozhodnúť, kam investovať peniaze:
1. Aký výnos požadujem?
2. Akú mieru kolísania hodnoty svojej investície dokážem zvládnuť?
3. Kedy budem peniaze potrebovať?
4. Čo ak bude nutné na investované peniaze siahnuť predčasne?
Investovanie peňazí má byť
pravidelný a dlhodobý proces
Zaručený recept na úspešné investovanie neexistuje. Najlepšia a najjednoduchšia cesta, ako úspešne investovať, je robiť to pravidelne. Dlhodobé investovanie znamená aj dlhodobejšie zhodnocovanie peňazí. Zriadiť si napríklad môžete investičné sporenie do podielového fondu, ktorý zodpovedá Vašim očakávaniam.
Vďaka investičnému sporeniu investujete pravidelne každý mesiac bez ohľadu na to, či budú trhy hore alebo dole. V tých negatívnych obdobiach budete za pravidelnú investovanú sumu nakupovať viac podielov. Určite by ste vtedy nemali prestať s investičným sporením, ale poklesy využívať na nejaké dodatočné mimoriadne investície. Keď sa situácia otočí, Vaše peniaze z toho budú len profitovať.
Pri investovaní sa neriaďte
chamtivosťou a strachom
Chamtivosť a strach od nepamäti ovplyvňujú správanie ľudí na finančných trhoch. Najväčším nepriateľom investora ste Vy. V konečnom dôsledku o tom, či budete pri investovaní úspešný, rozhodne Vaše správanie. Viac než to, ako sa vyvíja hodnota vašej investície. Investovanie má však zmysel práve v obdobiach poklesov na trhu.
Nikdy nevyberajte v poklese
Najväčšou chybou, ktorú investor môže spraviť, je vybrať svoju investíciu v poklese. Pri investovaní platí veľmi dôležité pravidlo. Bez ohľadu na cenu stále vlastníte rovnaký počet podielov v danom fonde. V negatívnych obdobiach je tento počet podielov ohodnocovaný na nižšej úrovni, teda cena, za ktorú sa kupuje a predáva, je nižšia. Ak zachováte chladnú hlavu a investíciu v poklese nevyberiete, Vaša strata bude iba na papieri.
Finančné trhy sa z každého negatívneho obdobia dostali. Niekedy to trvá dlhšie, inokedy kratšie, ale platí, že negatívne a pozitívne obdobia sa striedajú. Čo je dôležitejšie, pozitívnych období je výrazne viac ako tých negatívnych. Práve v tých negatívnych je dôležité zachovať chladnú hlavu a nespanikáriť. Počkať, kým sa trend otočí a trhy sa dostanú z najhoršieho. S rastom trhov začne opäť rásť aj hodnota Vašej investície. Ak by ste ju ale vybrali v poklese, takýto nárast by ste už nemohli zaznamenať, a už by ste sa z negatívnej situácie nedostali.
Poďme spoločne vyvrátiť 3 najčastejšie mýty okolo investovania:
Mýtus 1: Prídem o všetko
Mýtus 2: Investovať je zložité
Mýtus 3: Investície sú pre boháčov
Pri hľadaní odpovedí sme tu pre Vás. Radi odpovieme na všetky Vaše otázky.
Spolu zvážime Vaše očakávania a východiská a pomôžeme navrhnúť pre Vás optimálny fond.
Vyplňte krátky formulár a my sa Vám ozveme.